Cu ochii larg deschiși

Cel mai nasol moment din viața mea a fost când am acceptat că eu sunt factorul comun al tuturor relațiilor mele nereușite.

Fie că au fost relații toxice (trust me, am multe de spus aici), fie cu persoane de o indisponibilitate emoțională rară, fie pur și simplu nepotriviri de caracter — le-am ales.

Cu ochii larg deschiși.

Și din toată frumusețea traumei mele.

Când îți spun că dacă alegi parteneri indisponibili înseamnă că tu ești, într-un fel, indisponibil pentru o relație, crede-mă că spun asta pentru că știu organic cum arată.

Nu, nu atragi parteneri nepotriviți.

Îi alegi.

Și până nu stai în fața oglinzii și nu te uiți drept în ochii tăi cu sinceritate la asta, nu vei alege diferit.

Va fi mereu vina celuilalt.

Ala e narcisic.
Celălalt e mincinos.
Celălalt e nehotărât.

Oamenii sunt în o sută de mii de feluri.

Și nu — nu este jobul nostru să îi schimbăm și nici să îi salvăm.

Jobul nostru este să fim 100% crystal clear cu ce ne dorim în viața noastră și apoi să spunem NU la tot ce nu este asta.

Câtă vreme stăm la negocieri cu noi înșine despre ce acceptăm și ce nu, vom rămâne în același tip de relații care nu sunt satisfăcătoare.

Spune-mi, te rog:

Ce cauți să vorbești cu cineva care are „o situație încurcată”, dacă tu vrei familie și copii?

Crezi că peste noapte te va alege pe tine?

Sau că își va schimba brusc personalitatea și va deveni prințul sau prințesa din poveste?

Sau e mai ușor să primești o fărâmă de atenție decât să stai cu disconfortul singurătății?

Așa că hai să luăm o pauză din a-l mai analiza pe celălalt.

Și hai să ne uităm cu sinceritate la noi.

La locurile din interiorul nostru din care fugim.

Și la motivul pentru care continuăm să alegem relații care nu sunt aliniate cu ceea ce ne dorim cu adevărat.

Și sunt curioasă de ceva:

Care este tiparul de relație în care te-ai regăsit de mai multe ori în viața ta?

Dacă vrei, dă-mi reply la mail și spune-mi.
Chiar îmi place să citesc poveștile voastre.

Cu iubire,
Coralina